PŘEDSUDKY A DEZINFORMACE JSOU VŠUDE KOLEM NÁS

Autor: Michaela Klimšová

Spousta článků, které o holubech vyšly a možná ještě vyjdou, budou ve stylu: holub přenáší nemoci, je třeba jej vyhubit, holub je problém, holub ničí památky a budovy, komplikuje nám život, holub je.... a můžete si doplnit cokoliv, co Vás zrovna napadne, protože věřím, že i Vy máte holuby spojené s něčím podobným.

Myslíte si, že všechno, co si přečtete na internetu, je pravda? Myslíte, že když zadáte do googlu nějaké heslo a nebo si jednoduše otevřete noviny či nějaký článek z Vašich oblíbených médií, že Vám vždy vyjedou objektivní a věrohodné informace?

Asi si teď řeknete, že určitě ne, to je přece jasné. Ale napadlo by Vás, že je možné, že se dezinformace šíří takovým způsobem, že je velice těžké dohledat někde objektivní a nezaujaté informace...?

Tak s holuby to tak je. A věřte nebo ne, ale i mně jako malé říkali, že holubi přenáší nemoci, že na ně nemám sahat, obzvlášť, když najdu nějakého nemocného. Pravdou je, že jsem už v ruce držela tolik holubů, a to právě těch ,,nemocných", že pokud by to mělo být skutečně tak nebezpečné, jsem už mrtvá a nebo mám přinejmenším všechny možné parazity a nemoci a bůh ví co všechno... Zdravého holuba do ruky nechytíte. Pokud nelítá a nebo se dokonce nechá klidně odchytit, není v pořádku a potřebuje pomoc. O tom, kam volat a na koho se v takovém případě obrátit, už v dalším článku.

Jistě, že je nejlepší, když si můžete vzít rukavice a brát poraněné či nemocné zvíře do rukou jen v nich, ale ruku na srdce, kdo má u sebe neustále rukavice? Já tedy rozhodně ne. Častokrát se stane, že zrovna někam spěcháte a narazíte na nějakého tvora, který opravdu potřebuje pomoc, ať už jde o zraněného holuba či jakékoliv jiné zvíře. Příroda? Nemyslím si. K tomu můžu dodat jen to, že všechno, co tady kolem sebe vytváříme, jaké podmínky, to všechno jednoznačně není jen ,,příroda". Naopak je zde spousta nástrah, na které rozhodně nejsou zvířata připravené a přizpůsobené. Auta, tramvaje, omezené zdroje potravy a stále se zmenšující přirozené prostředí.

Ať už jste o holubech četli na internetu cokoliv, podívejte si, že většina článků je jen přepsaných a vyskytují se v nich ty stejné fráze a názory. Jednou někdo napíše článek a ostatní z něj dál čerpají a pak přijdou další a ti zas čerpají od nich a tak dále,...

V Německu zakázali deratizačním firmám šířit dezinformace ohledně holubů.

"Na rovinu, každá cesta plně obsazeným metrem nebo autobusem nese vyšší riziko infekce, než když na ulici zvednete raněného holuba, abyste mu pomohli, " říká německý veterinář Volker Botjes.

Tímto bych ráda odkázala na iDnes, kde vyšel skvělý investigativní článek o holubnících ze 4.12. 2021, který jsem iniciovala a na jehož vzniku se dále podílel i Michal Ďuríček za Obecní holubník a Marcela Kassai. Jsem opravdu vděčná za to, že paní redaktorka sbírala informace a dala dokupy opravdu výborný text:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/holub-mestsky-holubnik-vitkov-odchytove-klece-trus-regulace.A211202_151911_ekonomika_maz

Buďme sami sebou. Nebuďme ovce, udělejme si svůj názor a mějme oči otevřené.